Mr Chope Paljor Tsering sworn in as new Kalon
TibetNet[Tuesday, November 27, 2007 19:10]
Kalon Chope Paljor Tsering (Photo: Radio Free Asia)
Kalon Chope Paljor Tsering (Photo: Radio Free Asia)
Dharamshala - Mr Chope Paljor Tsering took his oath of office as a new Kalon from His Holiness the Dalai Lama in New Delhi on 24 November 2007.

The official ceremony of his appointment will take place at the Kashag hall on 28 November at 8 a.m.

Mr Chope Paljor Tsering was appointed as deputy secretary in October 1973. From June 1977, he served in the Office of Tibet in Nepal and later in the Department of Education from June 1982. He also served as an education officer in Nepal from January 1985, and as the representative of His Holiness the Dalai Lama in the Office of Tibet in Nepal from May 1986. Later, he served as representative in the Office of Tibet in East Europe from September 1991, and was promoted to additional secretary in April 1994. In April 1997, he was promoted to secretary and later served in the Office of Tibet in Australia from April 1998. From December 2002, he served as representative in the Office of Tibet in Tokyo for East Asia. He retired from service in May 2007.

(www.tibet.net is the official website of the Central Tibetan Administration of His Holiness the Dalai Lama.)

http://www.phayul.com/news/article.aspx?id=18670&t=0