Hi guest, Register | Login | Contact Us
Welcome to Phayul.com - Our News Your Views
Fri 23, Mar 2018 04:42 AM (IST)
Search:     powered by Google
Photo News
Statements &
Press Releases

Book Reviews
Movie Reviews
News Discussions
News Archives
Download photos from Tibet
 Latest Stories
Xi’s revamped administration unveils new cabinet members
Sacred mountain for Tibetans to be mined in Driru, one detained
Tibetan parliament approves Dr. Pema Yangchen as new minister
Noted writer Shokjang released after three years in Chinese prison
March commemorating 60 years since Dalai Lama’s arrival in India begins in Arunachal
Dalai Lama speaks at the Association of Indian Universities' meet in Varanasi
Protestors demand impeachment of President Sangay, MP Yarphel
Dalai Lama to attend CTA’s ‘thank you India’ event in Dharamshala
Two monks detained on unknown charges, one freed in eastern Tibet’s Sershul
Exile Tibetan Parliament begins session to discuss 2017-18 budget
 Latest Photo News
His Holiness the Dalai Lama leaves for Gaggal airport, March 17, 2018. He would be attending the first Convocation of the Central University of Jammu (CUJ) on Sunday.
His Holiness the Dalai Lama looks at a picture of his former home, the Potala palace, in Drepung Monastery, Dec 14, 2017, Phayul Photo/Geleck Palsang
Tibetans participate in a candle light vigil to mourn the passing away of Chinese activist Liu Xiaobo in China, TCV Day School, July 14, 2017 Phayul Photo: Kunsang Gashon
more photos »
Mr Chope Paljor Tsering sworn in as new Kalon
TibetNet[Tuesday, November 27, 2007 19:10]
Kalon Chope Paljor Tsering (Photo: Radio Free Asia)
Kalon Chope Paljor Tsering (Photo: Radio Free Asia)
Dharamshala - Mr Chope Paljor Tsering took his oath of office as a new Kalon from His Holiness the Dalai Lama in New Delhi on 24 November 2007.

The official ceremony of his appointment will take place at the Kashag hall on 28 November at 8 a.m.

Mr Chope Paljor Tsering was appointed as deputy secretary in October 1973. From June 1977, he served in the Office of Tibet in Nepal and later in the Department of Education from June 1982. He also served as an education officer in Nepal from January 1985, and as the representative of His Holiness the Dalai Lama in the Office of Tibet in Nepal from May 1986. Later, he served as representative in the Office of Tibet in East Europe from September 1991, and was promoted to additional secretary in April 1994. In April 1997, he was promoted to secretary and later served in the Office of Tibet in Australia from April 1998. From December 2002, he served as representative in the Office of Tibet in Tokyo for East Asia. He retired from service in May 2007.

(www.tibet.net is the official website of the Central Tibetan Administration of His Holiness the Dalai Lama.)
Print Send Bookmark and Share
  Readers' Comments »
Be the first to comment on this article

 Other Stories
Vote to Be Held on Next Tibetan Leader
Dalai Lama says successor may not be from Tibet
His Holiness joins religious heads to promote love and forgiveness
Mr Chope Paljor Tsering sworn in as new Kalon
Railway brings tourist hordes to Tibet
Dispute over Dalai Lama highlights challenges
Will China love the Olympic spotlight?
Photo Galleries
Phayul.com does not endorse the advertisements placed on the site. It does not have any control over the google ads. Please send the URL of the ads if found objectionable to editor@phayul.com
Copyright © 2004-2018 Phayul.com   feedback | advertise | contact us
Powered by Lateng Online